C Vİtamini

C Vİtamini Ne İşe Yarar?

C vitamini, bilimsel ismi askorbik asit olan bir vitamin grubudur ve vücut sağlığı için büyük önem taşır.  Kan damarları, kıkırdak, kemik sağlığı için  c vitamini faydalıdır. Üstelik kolajen üretimi için neredeyse baş role sahiptir. Askorbik asit grubu vücudun bağışıklık sistemini korumaya, hastalıkların riskini azaltmaya da yarar. İnsan sağlığı için bu kadar önemli olan c vitamini vücutta depolanmaz, gereksinim kadar dışarıdan alınması gerekir.

C Vitamini Nedir?

C vitamini, vücut sağlığı için gerekli olan  antioksidanlardan biridir. Bilimsel olarak askorbik asit olarak bilinir. Bu vitamin grubu ısıya dayanıksızdır ve suda erir. Vücut tarafından depolanmaz, gereksinimden fazlası vücuttan atılır. Bu nedenle düzenli olarak dışarıdan alınması gerekir. Hücre sağlığından, saç, cilt, kemik sağlığına kadar faydaları vardır. Oldukça önemli olan bu antioksidan bağışıklık sisteminin güçlü olması için de gereklidir. C vitaminin eksikliği bazı başta halsizlik olmak üzere bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu vitamin kanser riskini azaltır, kalp gibi birçok organ ve dokunun sağlığını korur.

C Vitamini Ne İşe Yarar?

C vitamini vücudun neredeyse her bölgesinde yararları vardır. Kolajen vücut için gerekli ana proteinlerden biridir, vücut proteinin yüzde otuzu kolajenden oluşur. C vitamini vücudun kolajen üretmesine yarar. Bu sayede saç, kemik, cilt, kıkırdak, tendon gibi b.rüçok yapının sağlığını korur. yaşlanmayı önlemeye yarar. Grip, soğuk algınlığı, corona virüsü gibi birçok salgın hastalığa karşı koruyucudur. Kalp, damar sağlığı için gerekli bir vitamindir. Kişiyi hastalıklardan koruduğu gibi var olan hastalıkların tedavisine de yarar. Kısacası C vitaminin vücudun her bölgesinin sağlığı için gereklidir.

C Vitaminin Faydaları Nelerdir?

C vitaminin başlıca faydaları şu şekildedir:

Vücudun kolajen üretmesini sağlar

Kolajen, vücut proteinin yüzde otuzunu karşılayan temel yapı taşlarından biridir. Kas, tendon, kemik, cilt, saç, kıkırdak, eklem sağlığını korumak gibi birçok yararı vardır. 28 tip kollajen vardır, ancak en yaygın bilinen tip 1, tip 2, tip 3, tip 4 ve tip 5 kolojenlerdir.

Tip 1 kollajen; vücut vücutta buluna kolojanein yüzde doksanını oluşturur. Cilt, kemik, tendon ve bağların sağlığı için gereklidir.

Tip 2 kollajen: eklem ve kıkırdak sağlığına yararlıdır.

Tip 3 kollajen organ, kas ve atar damar sağlığı için gereklidir.

Tip 4 kollajen cilt katmanları için gereklidir.

Tip 5 kollajen ise göz, kornea, saç, cilt, plasenta sağlığı için gereklidir.

Tüm tip kolajenler vücut tarafından üretilir. Ancak kollajenin üretilmesi için C vitamini gereklidir. C vitamini olmadan kollajen üretimi sağlanamaz, vücutta sağlık sorunları yaşanmaya başlar.

Güçlü bir antioksidandır

Antioksidanlar, vücutta meydana gelen zararlı serbest radikalleri etkisiz hale getiren, vücudun oksidatif stresini azaltan maddelerdir. Vücutta oluşabilecek DNA hasarını önler, kanser gibi ciddi hastalıklara karşı koruyucu olur. Ayrıca saç sağlığından, cilt, kemik, kıkırdak sağlığına kadar her bölge için yararlıdır.  C vitamini güçlü bir antioksidandır ve yeterli dozda alındığında hastalıklara karşı kuvvetli bir kalkan görevi görür.

Göz sağlığını korur

C vitamini yeterli alımı sağlandığında göz sağlığını korur, görme yetisinin daha sağlıklı olmasını sağlar. Ayrıca antioksidan özelliği sayesinde katarakt hastalığının riskini azaltır.

Bağışıklık sistemini korur

Bağışıklık sistemi, vücudun kendini koruma ve savunma mekanizmasıdır.  Vücuda giren veya vücudun oluşturduğu mikroorganizma, bakteri, virüs, mantar gibi zararlı maddeleri tanır onlarla savaşarak vücudu korur. Bağışıklık sistemi vücudun yararlı ve zararlı maddelerini ayırt eder ve tanır. Sağlıklı bir vücut için güçlü bağışıklık sistemi gereklidir. C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir ve korur.

Yaraları iyileştirir

Yara, yanık tedavilerinde kolajen büyük önem taşır. Yeterli üretilmeyen kollajen yara ve yanık tedavisini sağlayamaz. C vitamini kolajen üretimini aktifleştirir, yara ve yanıkları daha hızlı iyileştirir.

Yaşlanmayı önler

Cilt sağlığı denildiğinde ilk akla gelen vitaminlerden biri şüphesiz C vitaminidir. Bunun en büyük nedenlerinden biri kolajen ile arasındaki ayrılmaz ilişkidir. Kolajen üretimini sağlayan bu vitamin cildin esnekliğini korur, cildin nem dengesini sağlar ve yaşlanmaya karşı cildi korur. Ayrıca sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarının da tedavisini destekler.

Demir eksikliğini giderir

Demir eksikliği vücutta halsizlik, ciltte solgunluk, saç dökülmesi, nefes darlığı, üşüme, baş ağrısı, kulak çınlaması gibi birçok sağlık sorununa neden olur. Kişi ne kadar sağlıklı beslense de bazen yeteri kadar demir emilimi sağlanmaz. C vitamini ile alınan demir kaynaklarının vücut tarafından daha fazla emildiği tespit edilmiştir.

Alerjiyi azaltır

Şehir hayatı, kullanılan kimyasallar, bazı kozmetik ürünler, paketli gıdalar alerjik reaksiyonları daha da artırmaktadır. C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirdiği için vücudu alerjik reaksiyonlara karşı korur.

Ağız sağlığını korur

C vitamini ağız sağlığını korumak için gerekli bir vitamindir. Eksikliği diş eti iltihabı, diş tartarı gibi sağlık sorunlarına neden olabilir.

C Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

C vitamini vücut tarafından depolanmadığından bahsetmiştik. Bu vitaminin aşırı eksikliği skorbüt hastalığına neden olabilir. Skorbüt, diş iltihabı,  anemi, hareket kısıtlılığı, kanama, kol ve bacaklarda ağrı, vücut bölgelerinde şişlik, cilt sorunları, halsizlik gibi şikayetlere neden olabilir. C vitamini eksikliğinin başlıca belirtileri şu şekildedir:

  • Diş eti iltihabı
  • Yaraların geç iyileşmesi
  • Eklemlerde ağrı ve şişlik
  • Kuru saç ve cilt
  • Bağışıklık sisteminin zayıf düşmesi
  • Sık sık hasta olma
  • Anemi
  • Ciltte morarma

Leave a Reply

Your email address will not be published.